PERSEPOLIS (28.01.2017r.)


O ile miejsca odwiedzone do tej pory w Iranie plasowały ten kraj w naszym prywatnym rankingu poza pierwszą 50-tką, to po wizycie w Persepolis znalazł się on w ścisłej czołówce. W odbiorze zabytków Persepolis pomagała nam idealna do zwiedzania temperatura i niewielu turystów, bo przecież odwiedzamy  to miejsce w środku zimy. Stolica Persji założona w 518 r.p.n.e. przez Dariusza Wielkiego z dynastii Achemenidów, władcę za czasów którego imperium perskie sięgało od Macedonii i Tracji po Indie. Mimo, że miał dwie inne stolice (Pasargady i Suzę), to tą stolicą  Dariusz chciał olśnić świat. Budowa trwała 58 lat i jej końca doczekał dopiero wnuk Dariusza. Persepolis zniszczył w 330 r.p.n.e. Aleksander Macedoński.

Z Persepolis jedziemy do Pasargadów, wcześniejszej stolicy założonej przez Cyrusa II Wielkiego, twórcę imperium perskiego. Jedynym interesującym obiektem na terenie Pasargadów, zwiedzanych już niestety w deszczu, był grobowiec Cyrusa.

Zanim dotarliśmy do Pasargadów odwiedzamy Naksze Rostam, gdzie znajdują się skalne grobowce władców achemenidzkich, w tym Dariusza. Na parkingu w Naksze Rostam przyjmujemy zaproszenie na przyszły rok do Pekinu od miłej , chińskiej pary turystów. Obiecaliśmy, że ich odwiedzimy pod warunkiem , że oni przylecą do Polski. 


Komentarze